”Școala Altfel”, în platourile televiziunilor”Școala Altfel”, la Centrul Național Media din București! Curioşi să afle secretele care se ascund în spatele micului ecran, elevii de la Școala Atlas au vizitat platourile și regiile de emisie ale televiziunilor Național TV, Național 24 PLUS și Favorit TV. De asemenea, au explorat studiourile postului de radio Național FM. Copiii au păşit cu emoţie în platourile emisiunilor "Start Show", ”Gazda Favorită” și ”Ceasuri de Folclor”, de la Național TV, respectiv Favorit TV, au văzut cum arată studioul virtual și au aflat cum funcţionează o regie de emisie. În redacţia de ştiri şi în grupurile de montaj, elevii au înţeles cum este realizată o ştire de televiziune și ce condiții trebuie să îndeplinească, dacă doresc să devină jurnaliști.

GABRIEL, elev ”Mie mi-a plăcut cel mai mult atunci când am mers la radio. Mi-au plăcut și știrile.”

RAFAELA, elevă ”Mie cel mai mult mi-a plăcut platoul în care am fost și se făceau emisiuni. Platourile în care se filma, la radio, aici unde suntem.”

ANDREI ȘCHIOPU, cadru didactic, Școala Atlas ”Noi am ales televiziunea pentru că este un cadru foarte interesant pentru copii, este un loc în care ei s-au simțit foarte bine. Au pus și multe întrebări interesante și cred că unii dintre ei poate s-au dus cu gândul la o carieră în televiziune sau la radio. Oricum, au fost încântați de tot ce au văzut.”

NICOLAE, elev ”Mai mult linia de producție și faptul că în momentul de față se folosește mai mult această tehnică pe calculatoare și green screen. Sunt pasionat de editat foto-video.”

PATRICIA, elevă ”Mi-a plăcut la radio, pentru că nu am mai fost niciodată să văd ce se întâmplă în spatele radioului.”

CLAUDIA TEODORESCU, cadru didactic, Școala Atlas ”Am ales televiziunea din două considerente. Unul dintre profilele școlii noastre este filologia și, poate, unii dintre elevii noștri își vor alege o carieră în televiziune. Am vrut să le arătăm elevilor noștri parcursul unei știri, al unei emisiuni tv, platourile de filmare și tot ce se întâmplă la dumneavoastră în televiziune.”


Recomanda prietenilor tai

Serialele National TV

vezi toate serialele

Dragoste dulce-amara
Drama

Dragoste dulce-amara

“Dragoste dulce-amara” este o poveste de iubire, insa nu una clasica, pasionala, nascuta din dorinta, ci una care creste la foc mocnit pentru ca asa trebuie sa se intample intr-o Indie care respecta valorile traditionale.

vezi detalii
Dragostea gaseste o cale
Drama

Dragostea gaseste o cale

Siddharth, un hotelier, își asumă responsabilitatea de a repara relația dintre independenta sa soție, Roshni, și soacra sa întreprinzătoare, Durga Devi.

vezi detalii
Don Matteo
Comedie

Don Matteo

Acțiunea se învârte în jurul lui Matteo (Terence Hill), un preot catolic din orășelul Gubbio din Italia, care este recunoscut pentru talentul său în investigarea infracțiunilor locale. Matteo este o persoană înțeleaptă și respectată, care ascultă și înțelege problemele oamenilor, vrând mereu să ajute.

vezi detalii
Suflete tradate 2
Drama

Suflete tradate 2

Povestea a două verișoare, Rashi și Gopi, complet diferite una de cealaltă, care, în urma căsătoriei, locuiesc în aceeași casă, împreună cu familia extinsă.

vezi detalii

Trebuie instalat Flash Player

Trebuie instalat Flash Player

Trebuie instalat Flash Player

National FM

National FM transmite cea mai buna muzica romaneasca, de la Maria Tanase pana la Andra, de la Corina Chiriac pana la Faramita Lambru, de la Mondial si Phoenix pana la Holograf si Horia Brenciu. La National FM regasesti cantecele cu care ai crescut, cantecele pe care, ascultandu-le, te-ai indragostit, cantecele pe care ai petrecut pana in zori cu prietenii.


Emisiunile National FM

Emisiuni

Emisiunile National FM iti aduc cea mai buna muzica romaneasca si cele mai utile informatii oriunde ai fi!

Podcast National FM

Podcast

Ai ratat vreo emisiune National FM? Acum o poti asculta oricand vrei tu!

Blog National FM

Blog

Cele mai inedite informatii din muzica romaneasca si internationala, imagini amuzante sau impresii de calatorie, pe toate le gasesti pe blogul National FM.

Topurile National FM

Top melodii

Asculta si voteaza cele mai bune melodii romanesti numai la National FM.


Citeste toate articolele

Fii la curent cu ultimele noutăți, urmărește-ne pe Facebook