Stirile National TV
Călătorie în jurul lumii
Festivalul Regional "Călătorie în jurul lumii" a ajuns la cea de-a XV-a ediție. Gazde primitoare au fost reprezentanții Școlii Gimnaziale Nr. 169 din Capitală.
AMBIANȚĂ
MIHAELA CONDURACHE, director, director, Școala Gimnazială Nr. 169
"Celebrăm bucuria, talentul și abilitățile tuturor copiilor în cadrul Festivalului "Călătorie în jurul lumii" aflat la cea de-a XV-a ediție. Un festival. cum ne spunea cineva, deja adolescent. Nu ne-am lăsat și am desfășurat acest fesival an de an chiar și în pandemie în vara anului 2020, noi eram aici în curtea școlii alături de copii și părinți care ne sunt întotdeauna un suport și împreuna cu aceștia și întreaga comunitate consolidăm ceea ce numim un cadru educațional, parteneriat, școală, comunitate."
EMILIA MIHAELA MICLOI, profesor, Școala Gimnazială Nr. 169
"Școala noastră este gazdă pentru noi, pentru acest festival de șase ani de zile și este un lucru minunat pe care ni-l dorim să îl promovăm și mai departe în anii următori."
AMBIANȚĂ
"Festivalul mi s-a părut foarte frumos, plin de viață și foarte multe hore aș putea spune."
"M-am simți bine, da și mi-a plăcut și anul trecut când a fost festivalul cu Spania și anul acesta când am făcut cu Norvegia și eu împreună cu fetele din spatele meu, am pregătit o coregrafie și cu încă câțiva băieți."
"Eu sunt fericită pentru că în fiecare an facem această coregrafie superbă și o putem face și pe scenă."
AMBIANȚĂ
Festivalul "Călătorie în jurul lumii" are ca subtitlu tradiții și obiceiuri de pe mapamond, presupune implicarea elevilor școlari și preșcolari, în probe precum dans, muzică, dar și secțiuni de afiș, machetă, modelaj, în concordanță cu tema festivalului. Fiecare unitate de învățământ își alege o țară pe care o reprezintă prin elemente specifice.