Stirile National TV
Demersul sindicaliștilor din Educație
Sindicaliştii din Educaţie au pichetat, joi, Palatul Parlamentului și au depus, la Registratură, o listă cu peste 160.000 de semnături pentru susținerea inițiativei de modificare şi completare a legilor Educaţiei. Sindicaliștii vor clase mai puțin aglomerate, cu maximum 22 de elevi în învățământul primar și maximum 26 la gimnaziu și liceu, stimularea predării în zonele defavorizate, plata corectă pentru munca profesorilor și revenirea la norma didactică de dinainte de legea 141 din 2025. De asemenea, studenţii de la licenţă didactică cu dublă specializare sau masterat didactic să primească burse egale cu salariul net al unui profesor debutant, iar liceenii medaliaţi la olimpiadele internaţionale să își păstreze bursa de excelenţă pe toată durata studiilor universitare de licenţă în România, dacă îşi menţin performanţa. ”Proiectul de lege vine să corecteze derapajele legislative din ultimii ani şi să asigure un act educaţional de calitate, stipulând mai multe măsuri esenţiale”, au transmis sindicaliștii. Reprezentanții cadrelor didactice fac apel la parlamentari să discute în regim de urgenţă iniţiativa legislativă, ”astfel încât anul şcolar 2026-2027 să înceapă în condiţii optime, atât pentru angajaţii din învăţământ, cât şi pentru beneficiarii direcţi ai sistemului educaţional”.







