Stirile National TV
Guvernul Veștea, la mâna AUR
Într-o conferință de presă susținută simultan cu audierea miniștrilor propuși să facă parte din Cabinetul Veștea, liderul AUR, George Simion, a anunțat că parlamentarii formațiunii sale nu vor vota noul guvern. Simion l-a invitat pe Adrian Veștea la sediul AUR, ca să poarte o discuție, și i-a dat și termen până la ora 20:00. ”Diseară, dacă va exista un vot, cu un premier care nu a venit să ne consulte, nu va beneficia de votul AUR. Consecințele acestei guvernări păguboase trebuie înlăturate, programul politic al acelei guvernări nu mai trebuie repetat”, a declarat George Simion. De asemenea, Simion i-a cerut lui Veștea să renunțe la mandat sau să amâne votul pentru săptămâna viitoare. În vizorul liderului AUR se află și președintele Nicușor Dan. Dacă ”este nevoie de voturile AUR, transparent este să spună public care este opinia lui despre AUR”, a declarat Simion. ”Trecem peste faptul că domnul Nicușor Dan, pe 6 mai, a dat niște declarații total nepotrivite, înțelegem să ne uităm puțin în altă parte, dar nu putem, totuși, să rămânem tăcuți și să nu ne apărăm alegătorii”, a explicat președintele AUR. Dacă AUR ”este un partid extremist, înseamnă că nu-i bine să-l voteze pe domnul Veștea”, a adăugat Simion. El a precizat că parlamentarii AUR au primit recomandarea să iasă din sală, în momentul votului pentru învestirea Guvernului Veștea, care ar trebui să aibă loc în noaptea de luni spre marți, în Parlament.







