Stirile National TV
Lege cu efect de bumerang
Sesizarea președintelui Nicușor Dan, prin care contesta dublarea cotei de vânătoare a urșilor, respinsă de Curtea Constituțională! Astfel, se permite creșterea numărului de exemplare care pot fi extrase, la peste 800. Judecătorii constituționali au considerat că legea nu încalcă normele europene. Mai mult, vicepremierul interimar Tánczos Barna a cerut Comisiei Europene să elimine ursul brun de pe lista speciilor strict protejate, invocând frecvența tot mai mare a incidentelor. Expertul în faună Ciprian Gălușcă, reprezentant al inițiativei Pactul pentru Acțiune Climatică, a declarat pentru ziare.com că populația de urși nu poate fi controlată eficient prin vânătoare, întrucât ar urma să fie ucișii chiar masculii dominanți care se ocupă în mod natural de acest aspect, omorând puii care nu le aparțin, acesta fiind cel mai eficient mecanism de control demografic. ”Atunci când eliminăm acești urși dominanți, nu facem decât să încurajăm supraviețuirea și maturizarea unui număr mai mare de pui, ceea ce duce la efectul invers, adică la creșterea natalității. Autoritățile ignoră, însă, toate aceste nuanțe, deși problema este studiată de numeroși biologi. O problemă atât de complexă nu poate fi rezolvată doar cu arma, pentru că, indiferent câți urși ar rămâne într-o zonă, unul din trei va intra tot în gospodării atâta timp cât acestea au bunuri depozitate în curte”, a explicat expertul în faună.







