Legea salarizării. Consensul se lasă așteptat



România riscă să piardă 770 de milioane de euro din PNRR, dacă nu este găsită o soluție până la finalul acestei luni pentru Legea Salatizării. Mai sunt doar câteva zile, iar ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, afirmă, că au fost explorate toate variantele posibile pentru a atinge acceptabilitatea socială, respectând realitatea fiscal-bugetară a României. Acum răspunderea deciziei finale revine partidelor politice şi Parlamentului. Reprezentanții sindicatelor spun însă că un consens este departe.

DUMITRU COSTIN președinte BNS

"Ca să poți să aplici această lege, nu vei putea aplica din motive de impact finanaciar major, probabil că varianta dl. Pîslaru presupe creșterea etapizată la intervale de timp, nu știu pe încă un an în plus, pe încă 2 ani în plus a salariilor pentru diverse categorii socio-profesionale, din acest motiv a fost trimisă această formă de nerefuzat a lui Dragos Pîslaru la CE, pentru că înainte de toate, trebuie să îi convingi pe cei care îți finanțează această operațiune că "asta e situația, nu pot altfel". Este posibil ca CE să spună, suntem de acord acum în ceasul a 12-lea cu varianta asta cu creștere etapizată ca să o puteți susține financiar, dar nu o să vă mai dăm toți banii, o sa va mai dăm doar o parte din bani sau poate să fie extrem de generoasă comisia cum a mai fost în anii trecuți."

Totodată, președintele Blocului Național Sindical, Dumitru Costin, spune că puterea de cumpărare va fi din ce în ce mai mică.

DUMITRU COSTIN președinte BNS

"Din motive de inflație, puterea de cumpărare a salariilor în 2026 este echivalentă cu aia de la 1 ianuarie 2024 și dacă lucrurile vor continua în haosul care guvernează România s-ar putea ca în acest ritm peste 5 ani de zile, puterea de cumpărare a salariilor pentru foarte mulți din salariații din sectorul public să fie ca în 2019, 2018, credeți că oamenii buni, profesioniștii din sectorul public care și așa sunt striviți de camarila politică, indiferent de culoarea lor, nu mai au loc de aștia aduși de partide acolo, oamenii de valoare vor rămâne în sectorul public cu drepturi salariale înghețate doi și plus încă cinci, șapte ani de zile, exclus vor pleca, se vor duce și asta ce va însemna, asta va însemna o calitate mai slabă, în activitatea ministerelor, agențiilor și o calitate mai slabă în ceea ce privește actele normative, politicile publice care toate costă și pe cine costă pe fiecare dintre noi."

Potrivit proiectului, salariile din aparatul public vor fi calculte în funcție de o valoarea de referință, care este apoi înmulțită cu coeficienții stabiliți pentru fiecare categorie de angajați. Discuțiile tehnice vor continua în weekend, iar la începutul săptămânii viitoare liderii partidelor urmează să se întâlnească din nou cu preşedintele României, pentru o concluzie finală și un eventual consens politic pentru adoptarea acestui proiect.


Recomanda prietenilor tai

Filmele saptamanii

vezi toate filmele saptamanii

Serialele National TV

vezi toate serialele

Dragoste dulce-amara
Drama

Dragoste dulce-amara

“Dragoste dulce-amara” este o poveste de iubire, insa nu una clasica, pasionala, nascuta din dorinta, ci una care creste la foc mocnit pentru ca asa trebuie sa se intample intr-o Indie care respecta valorile traditionale.

vezi detalii
Cavalerul noptii
Aventura

Cavalerul noptii

Dupa moartea sotiei sale, Gonzalo de Montalvo este hotarat sa ia atitudine. Aceasta decizie il determina sa duca o viata dubla: profesor ziua si erou anonim noaptea, in cautarea celor vinovati de moartea sotiei sale.

vezi detalii
Anupamaa
Drama

Anupamaa

Anupamaa a sacrificat mult pentru a deveni o soție loială, o noră devotată și o mamă iubitoare. Dar a primit, în schimb, doar lipsă de respect din partea tuturor. După ce realizează situația în care se află, Anupamaa decide să-și trăiască viața în condițiile ei.

vezi detalii
DRAGOSTE DE SOACRA
Drama

DRAGOSTE DE SOACRA

Talentată dar timidă, Gopika nu reușește să se ridice la înălțimea așteptărilor soțului ei. Când își găsește un mentor în persoana soacrei sale, Meethila, lucrurile iau o altă întorsătură.

vezi detalii

Trebuie instalat Flash Player

Trebuie instalat Flash Player

Trebuie instalat Flash Player

National FM

National FM transmite cea mai buna muzica romaneasca, de la Maria Tanase pana la Andra, de la Corina Chiriac pana la Faramita Lambru, de la Mondial si Phoenix pana la Holograf si Horia Brenciu. La National FM regasesti cantecele cu care ai crescut, cantecele pe care, ascultandu-le, te-ai indragostit, cantecele pe care ai petrecut pana in zori cu prietenii.


Emisiunile National FM

Emisiuni

Emisiunile National FM iti aduc cea mai buna muzica romaneasca si cele mai utile informatii oriunde ai fi!

Podcast National FM

Podcast

Ai ratat vreo emisiune National FM? Acum o poti asculta oricand vrei tu!

Blog National FM

Blog

Cele mai inedite informatii din muzica romaneasca si internationala, imagini amuzante sau impresii de calatorie, pe toate le gasesti pe blogul National FM.

Topurile National FM

Top melodii

Asculta si voteaza cele mai bune melodii romanesti numai la National FM.


Citeste toate articolele

Fii la curent cu ultimele noutăți, urmărește-ne pe Facebook