Stirile National TV
Legislație ancorată în era digitală
O inițiativă legislativă care corectează o prevedere anacronică din Codul Rutier a fost votată în Senat și merge la Camera Deputaților, în calitate de for decizional. Modificarea vine în sprijinul șoferilor care pleacă la drum fără documente asupra lor. Noua prevedere obligă agenții constatatori să folosească instrumentele digitale din dotare, înainte de aplicarea unei amenzi. ”Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date. Cu toate acestea, până acum puteai primi o amendă de câteva sute de lei, doar pentru că nu aveai documentele asupra ta”, a explicat deputatul USR, Alexandru Dimitriu, într-o postare pe Facebook. Procesul de simplificare a legislației rutiere, care a început în primăvară, urmărește alinierea la standardele europene de digitalizare a administrației publice. Inițiativa legislativă redefinește modul în care un participant la trafic își demonstrează calitatea în fața autorităților, punând bazele de date oficiale înaintea documentelor tradiționale. Potrivit argumentației tehnice, controlul de rutină nu va mai depinde de prezența fizică a actelor, dacă sistemele informatice oficiale sunt funcționale.







