Stirile National TV
PSD face pasul spre guvernare
PSD își asumă guvernarea și vrea să dea și premierul, în persoana liderului partidului, Sorin Grindeanu. Decizia a fost luată în ședința de miercuri a Biroului Permanent Național al PSD. După încheierea ședinței, Sorin Grindeanu a comunicat decizia și a făcut câteva precizări. ”Am cerut un vot colegilor mei pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri, în cazul în care PSD va primi mandatul de la președintele României”, a precizat Grindeanu. El a respins ideea USR, de a exista o nouă rotativă guvernamentală. ”PSD își poate asuma guvernarea doar în condiții clare și transparente. De aceea, am decis să avem o echipă de negociere, care să discute cu celelalte formațiuni politice pro-occidentale din Parlament draft-ul unui acord politic. Vorbim de lucruri generale, legate de prioritățile pe termen scurt și mediu și respectarea cifrelor de deficit, și nu de condiții puse PSD. PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va fi un guvern PSD, partidul nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”, a explicat Grindeanu. ”Avem nevoie rapid de un guvern funcțional și nu de un nou sezon de conflicte politice. Încrederea oamenilor, a românilor, în clasa politică este zero în acest moment. Toți, inclusiv noi, avem partea noastră de responsabilitate pentru că s-a ajuns în acest punct”, a mai spus Grindeanu. În funcție de cum evoluează negocierile social-democraților cu PNL, UDMR și USR pentru un acord politic, rămâne de văzut ce decizie va lua președintele Nicușor Dan cu privire la desemnarea premierului. Sorin Grindeanu a mai fost premier, din ianuarie și până în iunie 2017, când a fost demis prin moțiune de cenzură, chiar de partidul său.







