Stirile National TV
Simion și-a recunoscut înfrângerea
Dacă, la închiderea urnelor, candidatul AUR la prezidențiale, George Simion, și-a revendicat victoria și a anunțat că este președintele ales și că îl va pune pe Călin Georgescu la conducerea țării, după prezentarea datelor care arătau că, de fapt, era înfrânt, el i-a transmis felicitări lui Nicușor Dan.
GEORGE SIMION, candidat la prezidențiale ”Aș vrea să îl felicit pe contracandidatul meu, Nicușor Dan. A câștigat alegerile, a fost voința poporului român. Vreau să mulțumesc celor peste cinci milioane de români, care și-au pus încrederea în mine. Nu îi voi dezamăgi, nu există un lucru mai de preț pentru mine decât încrederea lor. Am fost singuri împotriva unui întreg sistem, singuri împotriva tuturor. Sunt mândru de voi și sper că v-am reprezentat cu cinste.”
George Simion a precizat, însă, că lupta nu trebuie abandonată.
GEORGE SIMION, candidat la prezidențiale ”Este timpul să continuăm lupta noastră pentru dreptate, pentru adevăr, pentru familia naturală, pentru credința creștină și pentru libertate. Vom fi în continuare o parte importantă și semnificativă a societății românești. Vă rog pe fiecare dintre voi să nu abandonăm. Mergem până la capăt, chiar dacă este greu să simțim acest gust amar al înfrângerii. România și poporul român trebuie să fie pe primul loc.”
Conform fotografiilor postate pe pagina de Facebook a snoop.ro, luni-dimineață, George Simion se afla pe Aeroportul din Otopeni, alături de Vasile Pușcaș, omul de afaceri care l-a susținut în timpul campaniei pentru prezidențiale. În mesajul care însoțește fotografiile, se precizează că au fost făcute la ora 06:00 și că nu era clar care era destinația celor doi.